Výběr vhodné dýmkové směsi je jistě umění. Vyberte si, která Vám nejvíce vyhovuje.

Při výběru dýmky se projevuje v plné míře kuřákova individualita, ale když zapálený dýmkař kupuje tabák, je značně konzervativní. Některé oblíbené druhy dýmkového tabáku jsou na trhu i více než 60 let. I když rozdíly určitého druhu v průběhu let určitě nastanou. Základem je recept, který může být starý několik desítek let. Například u firmy Alfred Dunhill v Londýně míchali privátní směsi, které později využili i pro průmyslovou výrobu. Znovuvytvoření některé směsi podle starého receptu není nijak jednoduché. Změna základních tabákových komponentů často vede k celkové změně chuti samotného výrobku. Tabák je rostlina, která jako u vína, může mít dobrý a špatný rok. Vlivem počasí a jiných změn jsou každý rok tabákové listy ze stejného pole jiné. Proto mnozí výrobci dýmkového tabáku nakupují surové listy na rok výroby dopředu, aby byla určitá směs co nejvíce stálá a chuťově konstantní. Každý výrobce se snaží dosáhnout při výrobě určité směsi toho, aby se její chuť po dobu několika let měnila co nejméně. V tomto ohledu jsou na tom lépe  tabáky s výraznou chutí, u nichž je aroma a chuť speciálních ingrediencí  podstatnější než kvalita použitých surových listů.


Podle chuti dělíme dýmkové tabáky na:

  • anglické chuti – jsou to především „mixture“ a „flake“. Jsou to výrazné tabáky, které obsahují především orientální tabáky  - tabáky zvané „latakia - obsahují uzený tabák s typickou smolnou chutí.
  • německé chuti – tabáky typu „mixture“, jsou silně aromatizovány a mají výraznou vůni.
  • dánské chuti – tabáky typu „mixture“ bohatě míchány a aromatizovány se sladkou, kořeněnou chutí.
  • americké chuti – tabáky typu „mixture“ a „granulated“, kořeněné chuti s výrazným podílem virginského tabáku a některé ve víně máčeném tabáku Perique.

Základní otázkou při výběru vhodné dýmkové směsi je : jak často dýmku kouřím. Když studujeme vývoj chuti kuřáka dýmky, který chce začít kouřit dýmku, zjistíme následující. Nejprve začne s lehčími tabáky, pak vyhledává aromatizované sladší tabáky, ve třetí fázi požaduje neutrální tabák s výrazným tabákovým aroma a v poslední fázi si pochutnává na směsích obsahující vyšší poměr latakie.

Pro začátečníky je vhodné začít s jemnými, lehkými tabáky, které mají větší obsah virginských tabáků. Virginský tabák je přírodně sladký, má velmi jemnou chuť, je světle hnědé barvy a „medově“ voní. Pokud dáváte přednost sladkostem, můžete sáhnout po aromatických dýmkových směsích německého původu. Dobrým tabákem pro takové začínající kuřáky je například Cellini Classico nebo Holger Danske Honey Dew. Kdo nemá rád sladké, po dobrém obědě, měl by si raději zakoupit dýmkovou směs dánské výroby.

Například velmi jemný a přírodně sladký tabák Mac Baren Original Choice určitě zaujme. Kdo by chtěl přece jen více příchutě, může ochutnat například Skandinavik Vanilla nebo W.O. Larsen Simply Unique. Nejširší nabídka dýmkových tabáků je pro pokročilejší kuřáky. Zde opět platí rozlišení podle míry sladkosti a vůně dýmkové směsi. Které dává kuřák přednost. 

Na našem trhu se začíná prosazovat stále větší množství německých, dánských, švédských, holandských, ale i britských tabáků.

V Irsku vyrábí velmi kvalitní dýmkové tabáky Peterson. Oblíbené jsou zejména Peterson University Flake, Peterson Gold Blend, Peterson Old Dublin. Anglické tabáky jsou dosti silné, ať už se jedná o směsi Latakie nebo ostatní aromatické tabáky.

Další světovou velmocí na výrobu dýmkových tabáků je Dánsko. Velkou část výroby sice exportuje, ale Dánsko je opravdu kuřácký ráj, protože kouření dýmky je zde hodně populární. Největší firmy jsou Mac Baren, a Orlik. Mac Baren má dlouholetou tradici a jeho tabáky paří mezi nejvyhledávanější, především Mac Baren Mixture je stálicí mezi dýmkovými tabáky již řadu let. Velmi oblíbenou směsí se stal tabák Original Choice, který má jemnou chuť, zabalenou do ekologického papírového obalu.

Orlik vyrábí oblíbené směsi jako jsou Kentucky Bird, Nappa Valley či tabáky rodiny Caledonian nebo známé a dobré tabáky Larsen či Skandinavik. Novinkou jsou tabáky Stanwell s příchutí švestek ( Stanwell Classic), s příchutí meruněk ( Stanwell Melange) a s příchutí vanilky ( Stanwell Vanilla).

V Německu zaznamenali v posledních třiceti letech největší rozmach výroby dýmkového tabáku. Největší německá firma je Planta Tabak, která dobývá srdce kuřáků především řadou Holger Danske a Mc Lintock. U nás i v Německu je velmi oblíbenou řadou Holger Danske nebo Cellini. Druhou firmou v Německu je firma Pöschl, která má lepší šňupací tabáky než dýmkové. Tyto německé výrobce doplňují ještě firmy  Van Eicken, oblíbená směs Springwater. Dále jmenujme firmu Dan Tobacco (výrobce vynikající směsi Da Vinci) a Kohlhase. Ti vyrábějí spíše menší specializované série a řady dýmkových tabáků.

Tabák by měl mít svoji vlhkost. Měl by být vlhký tak, aby se nelámal mezi prsty při plnění dýmky, ale ne zas tak vlhký, že by se vám zdál v ruce mokrý a v dýmce aby zhasínal. Zkrátka tak akorát. S kterým tedy tabákem začít. Určitě se nebojte experimentovat, ideální je, pokud vám prodejce otevře krabičku a vy alespoň přivoníte. Klíč k pravé směsi není zas tak složitý. Dánské tabáky, německé nebo anglické. Každý si vybere podle své chuti.